Tirana ndal Skënderbeun me gola kongolezë

0
SHPËRNDAJE

14691354_1767550730167708_5522656554079771388_oTirana ka arritur të ndalë Skënderbeun, falë dy golave të dy lojtarëve nga Kongo. Ndeshja e luajtur në “Selman Stërmasi” u luajt mjaft e bukur dhe rivalizuese deri në fund.

Sfida Tirana-Skënderbeu nisi me celebrim dhe mbaroi me festë. Bardheblutë zhvilluan një ndeshje perfekte, ku nuk gabuan qoftë edhe për një sekondë, me përjashtim të golit të Skënderbeut.

Ndërsa, bardhekuqtë e drejtuar nga Agostinelli nuk ishin në ditën e tyre më të mirë sot, dhe duhet të përmirësojnë shumë aspekte sa më shpejt, në mënyrë që të vijojnë ecurinë pozitive që kanë pasur deri më tani. Tek Tirana shkëlqyen pikërisht dy lojtarët afrikanë, Ndockyt dhe Nkounkou, ndërsa mesfushori Latifi nuk mund të bëntë gjithçka i vetëm për korçarët.

Takimi nisi shumë i shpejtë, ku që në të 3-tën, kërcënimin e parë e japin miqtë. Fukui përfiton nga një përgjumje e mbrojtjes bardheblu dhe gjuan brenda zonës duke krijuar iluzionin e golit.

Megjithatë, vetëm rrjetë e jashtme. Në të 10-tën, Nkounkou depërton në zonë dhe përpiqet të kalojë Vangjelin, por mbrojtësi i Skënderbeut me këmbëngulje ia merr topin duke zgjidhur një situatë që mund të bëhej e vështirë.

Në të 15-tën, Tirana kalon në avantazh. Përpjekjet e bardhebluve shpërblehen me një gol të bukur të Ndockyt.

Hoxhallari krijon hapësirë në krahun e majtë dhe gjen në zonë Cisse. Sulmuesi kthen topin për mesfushorin, i cili mposht Shehin me një të djathtë spektakolare nga jashtë zone.

Bardheblutë nuk dorëzohen dhe në të 22-tën, Moktar Cisse “ha” një gol praktikisht të bërë. Pasi del i vetëm përballë Shehit, sulmuesi gjuan jashtë në mënyrë të pabesueshme.

Në të 30-tën, tjetër mundësi e shpërdoruar nga skuadra bardheblu. Një aksion i shpejtë përfundon me një të majtë të pasaktë të Nkounkou nga brenda zonës.

Loja është e shpejtë në mesfushë, por që ndërpritet vazhdimisht me faulle të shkaktuar nga të dyja skuadrat, me kryesorin Jorgji që kursen kartonët. Në të 40-tën, Radas provon me të djathtën nga një goditje e lirë në një pozicion diagonal pranë zonës.

Megjithatë Ilion Lika është i vëmendshëm dhe grushton topin duke larguar rrezikun. Në fundin e së parës, është përsëri portieri Ilion Lika që bllokon një aksion të rrezikshëm të Skënderbeut, duke i dhënë zgjidhje një situate që mund të bëhej problematike për Tiranën.

Pjesa e parë mbyllet këtu, ndërsa e dyta nis me gol. Në të 47-tën, Tirana thellon avantazhin. Mesfushorit Nkounkou i mjaftojnë diçka më tepër se dy minuta pas pushimit për të thyer Orges Shehin, pas një pasimi të marrë nga Ndockyt.

Skënderbeu nuk qëndron në “duarkryq” dhe trajneri Agostinelli hedh në lojë mesfushorin me tipare sulmuese, Serginho. Në të 59-tën, Skënderbeu shpërdoron një rast të artë për të rihapur ndeshjen.

Serginho i ka të gjitha mundësitë ta dërgojë topin në rrjetë pas një pasimi të bukur të Adeniyi brenda zonës. Por mesfushori i sapofutur në lojë gabon krejtësisht duke gjuajtur mbi traun e portës.

Shpëton Tirana. Si Daja, ashtu edhe Agostinelli, lëvizin në duke aktivizuar lojtarë nga stoli, dhe tempi i lojës bie.

Në të 83-tën, Skënderbeu rihap lojën me Liridon Latifin. Mesfushori korçar përfiton nga një përgjumje e mbrojtjes së Tiranës dhe, i gjendur i vetëm në zonë, nuk e ka të vështirë ta shtyjë topin pas shpinës së Ilion Likës, 2-1.

Korçarët mundohen deri në vërshëllimen e fundit të gjyqtarit Jorgji, por shifrat nuk ndryshojnë. Ndeshja nuk ka më histori dhe përfundon këtu, me Tiranën që shkëlqeu në këtë sfidë, ndërsa Skënderbeu kreu disa gabime amatoreske në qendër të mbrojtjes, gjë që nuk i falet dyshes Radas-Osmani.

Pas këtij takimi, Tirana mbetet e pamposhtur në këtë kampionat së bashku me Kukësin, me të cilin ndan vendin e dytë me 13 pikë në pritje të Partizanit që nesër pret Flamurtarin. Ndërkohë, Skënderbeu mbetet në krye të klasifikimit me 18 pikë.

Javën e ardhshme, Tirana luan me Luftëtarin, ndërsa Skënderbeu pret në shtëpi Kukësin. /minuta90.com/

Tirana-Skënderbeu 2-1

Golat: Ndockyt 15’, Nkounkou 47’/ Latifi 83’

Tirana: I. Lika, Kërçiku, Muça, Teqja, Hoxhallari, Muzaka (Acquah 67’), Taku, Karabeci, Nkounkou (Vucaj 84’), Ndockyt (Domgjoni 90’+3), Cisse (në dispozicion: Bakaj, Nika, Peçi, Ntsitsigui) Tr: Ilir Daja

Skënderbeu: Shehi, Vangjeli, Radas, Osmani, Mici, Latifi, Nimaga (Orelesi 46’), Mustafa, Fukui (Serginho 55’), Adeniyi (Hoxhaj 75’), Salihi (në dispozicion: Llapanji, Idrizaj, Malaj, Gavazaj) Tr: Andrea Agostinelli

Gjyqtarë: Enea Jorgji, Emigers Gançi, Denis Rexha, Astrit Mahmuti

Kartonë të verdhë: Karabeci 74’, Hoxhallari 76’, Ndockyt 90’+1/ Mustafa 80’, Salihi 86’

S'KA KOMENTE

Comments are closed.