UEFA vendos rregull të ri për 11-metërshat

0
SHPËRNDAJE

UEFA ka vendosur të eksperimentojë një model të ri për gjuajtjen e penalltive në ndeshjet që nuk zgjidhen brenda kohës së rregullt apo në shtesa.

Studimet e shumta kanë treguar se ekipi që gjuan i pari në xhirot e penalltive është më i avantazhuar psikologjikisht dhe rrjedhimisht ka më shumë shanse për të fituar.

Për t’i bërë përballjet që vendosen nga gjuajtjet e penalltive më të barabarta, në Kampionatin Europian U-17 për femra do të testohet një rregull i ri.

Skuadra që do të gjuajë penalltinë e parë do të përcaktohet sërish me short me një monedhë që hidhet në ajër nga arbitri, por kjo skuadër nuk do të gjuajë e para në të 5-ta xhirot. Skuadrat do të alternohen në 5 xhirot e penalltive me njëra-tjetrën.

Xhiro 1: Skuadra A – Skuadra B

Xhiro 2: Skuadra B – Skuadra A

Xhiro 3: Skuadra A – Skuadra B

Xhiro 4: Skuadra B – Skuadra A

Xhiro 5: Skuadra A – Skuadra B

S'KA KOMENTE

Comments are closed.