Zbulohet lidhja, “Holly e Benji” janë frymëzuar nga Johan Cruyjff

0
SHPËRNDAJE

olyYoichi Takahashi, mjeshtri i novelave grafike japoneze, nuk e ka fshehur kurrë admirimin e tij për Johan Cruyjff dhe fanelën e tij me numër 14.

Për ata që nuk e njohin, Takahashi është autori i serialit “Captain Tsubasa”, e njohur në Europë e më gjerë si “Holly e Benji”.

Pasioni për ikonën e futbollit holandez bëri që novelisti t’i kushtonte atij Julian Ross, një nga personazhet kryesore të filmit vizatimor, i cili mbante numrin 14.

Por Cruyjff nuk është e vetmja figurë reale e futbollit që ka frymëzuar Takahashin. Portieri Benji është një krijesë e bazuar tek portieri italian Dino Zoff.

S'KA KOMENTE

Comments are closed.