Intervista/Idrizi: Kjo është një formulë e dështuar. Duhen të paktën 14 skuadra

0
SHPËRNDAJE

Fitorja e Flamurtarit në Durrës ishte po aq mbresëlënëse sa fitorja e Skënderbeut me Partizanin. Vlonjatët madje kanë marrë gjithë vëmendjen ditën e diel, kur mundën në fushën e saj Teutën, që vinte pas dy fitoresh në dy javët e para. Flamurtari dominoi në pjesën më të madhe të ndeshjes, shënoi dy herë me kapitenin Bushiç, por edhe shpërdoroi shumë e mund të ndëshkohej. Tani është vetëm 1 pikë larg kreut dhe vlerësimi për “Flamurtarin ndryshe” këtë sezon duket se ka baza të forta.

Administratori i klubit vlonjat, Sinan Idrizi, flet për skuadrën e sezonit të ri, fitoren në Durrës dhe për problematikën e futbollit shqiptar, ku veç të tjerash evidenton faktin se një kampionat me 10 skuadra nuk funksionon, sepse nuk ka mes tabele. Ja intervista e kreut të klubit kuqezi për “VIP SPORT”:

Z.Idrizi, urime për fitoren në Durrës! Flamurtari ishte befasia e javës së tretë. E prisnit?

Faleminderit! Në fakt, për mua nuk ishte befasi fitorja me Teutën. Ishte një ndeshje, ku Flamurtari tregoi forcën e tij dhe mori tri pikët me plot meritë. E kam thënë që në Korçë, ku u mundëm javën e parë, se ky ekip më bind, ndaj dhe pres rezultate të mira, ndryshe nga sezonet e fundit. Edhe pas asaj humbjeje e përgëzova grupin e lojtarëve, sepse luajtën mirë. Eshtë një fitore e rëndësishme kjo me Teutën, që tregon se kemi një Flamurtar të fortë, një ekip me karakter.

Fitorja juaj sikur u komplikua në fakt nga ajo penallti, që solli edhe shumë polemika…

Shumë e quajtën gafë të gjykimit, por unë mendoj se është një gabim njerëzor. Nuk dua të mendoj ndryshe. Nuk mund të fajësoj gjyqtarin, pasi atë vendim mori dhe kaq. Edhe ne na ka ndodhur në Gjirokastër sezonin e kaluar, kur na është dhënë në favor një penallti e tillë e diskutuar, nëse ishte brenda apo jashtë zone. Atëherë nuk folëm dhe tani që e kemi kundër nuk duhet të flasim sërish.

Çfarë ndryshon realisht te kjo skuadër, në krahasim me ato të sezoneve të fundit?

Ndryshimi i parë është te mendësia e grupit të lojtarëve dhe për këtë meritë të padiskutueshme ka trajneri Shpëtim Duro, të cilin dua ta falënderoj publikisht. Ai ka pasur durimin për ta ndërtuar këtë skuadër dhe të kesh durimin për të punuar në Vlorë është gjë e madhe.   Mua më pëlqen ky grup lojtarësh që ai ka formuar. Janë lojtarë me karakter sportiv, profesionistë të vërtetë dhe me ego në fushë, që respektojnë fanellën. Këta lojtarë i duhen Flamurtarit, që japin gjithçka për të në fushë. Unë e kam thënë shpesh: nuk flas për anën teknike dhe taktike, sepse nuk marr vesh. Jam thjesht një tifoz dhe kaq. Kam thënë se nuk ndërtoj dot një ekip kampion. Së pari dua të ndërtoj një klub kampion, sepse çdo gjë nis nga këtu. Kur të kem një klub kampion, do të kem edhe një ekip kampion.

Po çështja e pagave, sa ndikon te kjo skuadër?

Nuk ka të bëjë fare. Jam lodhur me këtë histori. Ndryshimi i këtij Flamurtari nuk ka të bëjë aspak me anën financiare, siç është shkruar në shtyp, por me mentalitetin e ekipit, të lojtarëve dhe stafit teknik.

A është gati stadiumi “Flamurtari” për ndeshjen e radhës?

Me 99% të mundësive, me Luftëtarin do të luajmë në stadiumin tonë. Këtu dua të sqaroj edhe atë historinë e krimbit, që nuk ekziston. Temperaturat shumë të larta të verës sollën zverdhjen e barit në disa vende të fushës dhe duhej bërë mbjellja e barit pas uljes së temperaturave. Sapo e pashë fushën në atë gjendje, më vrau syrin. Duhej riparuar patjetër dhe tani ka marrë një pamje fantastike. Po vendosim edhe orën elektronike në stadium dhe kam mendimin se çdo gjë do të jetë gati për ndeshjen e radhës. Kam një falënderim të veçantë për presidentin e Bylisit, Besnik Kapllanajn, i cili na hapi derën për të luajtur në Ballsh pa asnjë lloj kushti.

Z.Idrizi, ju jeni nga ata persona që flisni hapur për problematikat e futbollit shqiptar. Çfarë ju shqetëson më shumë aktualisht?

Ajo që më duket ende absurde ka të bëjë me formulën me 10 skuadra të Superiores. Më duket një skemë e dështuar, sepse në këtë kampionat mungon ai që quhet mesi i renditjes. Në këtë lloj kampionati, pra me 10 skuadra, ka 3 skuadra që luftojnë për titull dhe 7 të tjera që luftojnë për mbijetesë. Pse duhet të inveshtosh kaq shumë për mbijetesën në Superiore, kur një shumë të caktuar mund ta investosh për të rinjtë. Një “x” skuadër ka si projekt promovimin e lojtarëve të rinj, por kur lufton për mbijetesë, nuk e bën dot këtë gjë. Nëse ti ndërton një skuadër mesatare dhe nuk rrezikohesh nga rënia një kategori më poshtë, bën politikën tënde për evidentimin dhe më pas shitjen e lojtarëre të rinj. Kështu klubet do të nxjerrin të ardhura, pasi kështu funksionon në futbollin e sotëm. E diskutova këtë temë edhe me presidentin e Teutës, Edmond Hasanbelliun. Duhet të jetë një kampionat të paktën me 14 skuadra. Pastaj, kur ndeshesh katër herë me një ekip, lë dyshime edhe për futboll jo të pastër.

A besoni se mund të ndryshojë struktura e kampionatit?

Besoj shumë se do të ketë ndryshime. Duhet të ketë dhe do të ketë një erë të re në futbollin shqiptar.

Ka diçka tjetër që ju bën përshtypje në këto javë të para të kampionatit?

Më bën shumë përshtypje nxitimi dhe padurimi për të sulmuar një ekip, që ka investuar shumë këtë verë, siç është Partizani. Jemi vetëm në javën e tretë dhe nuk e di pse kaq shumë sulme nga të gjithë, kur në fakt i duhet dhënë kohë stafit që ka ardhur. Ky fenomen nuk ndodh vetëm me Partizanin, prandaj e them. Këtu, kur fiton një ndeshje, je për titullin kampion, kur humbet një ndeshje tjetër më pas, nuk bën fare. Si është kjo punë… Le t’i lëmë njerëzit të punojnë, t’u japim kohën e nevojshme. Z.Demi ka bërë një investim të madh, duke sjellë në Shqipëri emra të mëdhenj, me një CV dhe një projekt serioz, por gjithçka kërkon kohë. Këtu në Shqipëri askush nuk ka durim, por për gjërat e mira duhet durim.

S'KA KOMENTE

Comments are closed.