Kamza ndal Skënderbeun

0
SHPËRNDAJE

Superiorja/ Ky kampionat po i jep të gjitha shenjat se do të jetë shumë i fortë dhe se mes ekipeve diferencat janë shumë të vogla. Sot Kamza mori pikën e parë dhe e mori ndaj Skënderbeut, që këtë verë ka bërë shumë mirë në Europë.

Skuadra e Ndreut i dha shenjat e para pozitive në Kukës, ndërkohë që sot reagoi pas golit të Shkodrës, duke realizuar me Rezin, në një sfidë që u mbyll në barazim 1-1.

Kamza tregon që do të fitojë që në fillim dhe luan si e barabartë me Skënderbeun, ndërkohë që ndeshja nuk është se ka raste të shumta, kjo edhe prej lojës deri diku të kujdesshme të të dyja ekipeve.

Rezultati do të zhbllokohej në minutën e 29-të, kur Nimaga i shtroi një top Donjet Shkodrës dhe mesfushori shënoi me një gjuajtje tokazi, që në fakt pësoi një devijim nga Fukui. Minutat kalojnë dhe pjesa e parë u mbyll me fitoren minimale të korçarëve.

Mumajesi ishte lëvizja e parë e Ndreut, që më pas hodhi në fushë edhe Ermir Rezin, autor i golit të barazimit. Protagonist ishte mbrojtësi Fushtar me kalimin e tij që i bëri Lilajt, Nimagës dhe Micit, për të pasuar më pas në zonë te durrsaku, i cili goditi fort dhe shënoi.

Skënderbeu hidhet në sulm dhe ka dy mundësi shënimi të njëpasnjëshme. Fillimisht me Alitin dhe më pas me Nimagën, por nuk ka gol. Kamza tërhiqet disi, ndërkohë që Zefi i la vendin Ymerajt në mesfushë. Në të 75’ Xhejms zuri vendin e Sahitit te Skënderbeu për t’i dhënë një tjetër impuls sulmit korcar, por nigeriani luan i tërhequr. Deri në fund nuk pati asgjë të re dhe Kamza e Skënderbeu u detyruan të ndajnë nga një pikë mes tyre.

Episodet

71’ – goditje këndi për Skënderbeun. Krosimi në zonë u devijua me kokë nga Nimaga, jashtë kuadratit

70’ – Fidan Aliti kishte mundësinë më të mirë të shënonte për korçarët, por nuk e bën dot pak metra me portën e vendasve. Shpëtimtar ishte Raçiç që devijoi topin në vijën fatale

GOL 67’ – Ermir Rezi ka barazuar shifrat në Kamzë. Fushtar ka përparuar në zonë mjaft bukur dhe ka pasur fort për sulmuesin, që realizon me një goditje potente

53’ – Soue kërkon zgjidhjen individuale. Pasi shmang një prej futbollistëve kundërshtar, provon nga distanca me një gjuajtje mbi kuadrat

46’ – Trajneri Ndreu hedh në fushë Mumajesin për Mehmetin

42’ – Krosim i lartë i Fukuit, topi në shtyllën e dytë, aty ku ndodhet Imeri. Sulmuesi tetovar gjuan fluturimthi drejt e në duart e Shehit.

GOL 29’ – Nimaga brenda zonës i lë një top në zonë Donjet Shkodrës, që godet dhe topi shkon në rrjetë, por ka pasur edhe një devijim

20’ – Stevan Raçiç gjen shtyllën pingule me një gjuajtje nga brenda zonë, por arbitri anësor sinjalizon për pozicion jashtë loje

16’ – Neziri ndërhyn në mënyrë të gabuar ndaj Gavazajt dhe arbitri Kola i tregon mbrojtësit kartonin e verdhë

11’ – goditje këndi për Kamzën, Raçiç në qendër të zonës godet me kokë. Topi jashtë. Moment i rrezikshëm

Kategoria Superiore – Java 2
E hënë, më 18 shtator, ora 16:00
Stadiumi “Kamza”, Kamzë

Kamza – Skënderbeu 1-1
Shënues: Rezi 67′ / Shkodra 29’

Kamza: Halilaj, Frashëri, Fushtar, Kuqi, Neziri, Arrabal, Zefi (Ymeraj 85′), Imeri (Rezi 64′), Mehmeti (Mumajesi 46′), Fukui, Raçiç. Trajner: Ramadan Ndreu

Skënderbeu: Shehi, Vangjeli, Radas, Aliti, Mici, Lilaj, Nimaga, Shkodra (Muzaka 62′), Gavazaj, Sahiti (Xhejms 75′), Soue. Trajner: Ilir Daja

Arbitra: Klajdi Kola, Denis Agaraj, Alfred Shkreta, Ardian Beqiri
Delegat: Lysien Nurishmi; Vëzhgues: Pajtim Aliko

Kartonë të verdhë: Neziri 16’ / Lilaj 80′

S'KA KOMENTE

Comments are closed.