Kombëtarja e mundshme e Katalunjës është “SUPER”

0
SHPËRNDAJE

Si do të luante kombëtarja katalanase? Kërkesa e Katalunjës për pavarësi ka ndikim edhe te bota e futbollit. A rrezikon Spanja të humbasë lojtarët katalanas? Ja si do të ishte formacioni i kombëtares së pavarur.

Messi në duel me Alcantara

Portier

Kiko Casilla (Real Madrid)

 

Mbrojtës i djathtë

Hector Bellerin (Arsenal)

 

Qendërmbrojtës

Gerard Piqué (Barcelona)

 

Qendërmbrojtës

Marc Bartra (Borussia Dortmund)

 

Mbrojtës i majtë

Jordi Alba (Barcelona)

 

Mesfushor

Sergio Busquets (Barcellona)

 

Mesfushor

Cesc Fabregas (Chelsea)

 

Mesfushor

Thiago Alcantara (Bayern Munich)

 

Sulmues

Gerard Deulofeu (Barcelona)

 

Sulmues

Mariano (Lyon)

 

Sulmues

Keita Balde (Monaco): edhe pse është lojtar i Senegalit, ai ka luajtur për formacionin katalanas më 26 dhjetor të 2015-ës kundër një formacioni bask. Për shkak se kombëtarja katalanase nuk është e regjistruar tek UEFA dhe FIFA, kjo gjë e bën të mundur pjesëmarrjen e fubollistit në ndeshjet zyrtare ndërkombëtare.

S'KA KOMENTE

Comments are closed.